Yeşim AKINCI Tercihim COOL WATCH TUNÇKOL Dedi.


CooL WATCH PLUS SERİSİ ROSE tunçkolYeşim Akıncı 4 yıldır üst üste yılın psikoloğu seçildi!

Televizyon ekranlarından tanıdığımız, “Esra Erol”da evlen benimle programının uzman psikologu, güzelliğiyle de oldukça dikkat çeken, 4 yıldır üst üste “Yılın Psikoloğu” seçilen, uzman psikolog Yeşim Akıncı ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

 

 

 

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1980 Ankara doğumluyum. İstanbul Ticaret Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Fen – Edebiyat Fakültesi’nden Psikoloji Bölümü’nde çift lisans eğitimlerimi tamamladım. Selçuk Üniversitesi Sosyal bilimler Fakültesi’nden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisans derecesini alarak uzmanlığımı kazandım. 2010 yılında kendi kendi psikoterapi danışmanlık ve eğitim merkezimi kurdum. Show TV‘de “Terapi Zamanı”nı yaptım. Star TV Sabah Haberleri’nde psikoloji röportajlarım düzenli olarak yayınlanıyor. 3 sezondur da ATV’de Esra Erol’da evlen benimle programının uzman psikologuyum.

 

 

Mesleğinizi medya sektöründe yerine getirme fikri nasıl ortaya çıktı? Neden televizyondasınız?

Öğrencilik yıllarımda televizyonda pek çok kez sunuculuk yaptım. Bu işi okuduğum ve kariyerini sürdürdüğüm psikoloji alanıyla birleştirme düşüncesi benim için farklı bir deneyim olacaktı. Daha çok kişiye nasıl faydalı olabilirim diye düşündüm. Yazılı basında yazılarım yayınlanırken psikolojiyi günlük yaşamımıza entegre etmek adına; farklı TV kanallarında, çeşitli programlarda psikolojinin yaşamımızdaki önemini anlatmaya çalıştım. Birçok kişiye ulaştığımı ve faydalı olduğumu görünce olumlu bir motivasyon oldu. Gelen telefonlar, insanların sorularına merakla cevap araması, Sosyal Medya’dan gelen olumlu bildirimler yaptığım işte doğru yolda ilerlediğimi hissettirdi. Yani TV kitlesel olarak çok çabuk yayılan ve geniş kitlelere hitap eden bir mecra. Ne kadar çok insana ulaşabilirsek o kadar çok kişiyi iyi hissetmesini sağlayabiliriz mantığı benim bu sektörde yer almamı sağlayan temel etken.

- İlk televizyon programına çıktığınızda ne hissettiniz?

Daha önce de televizyonda olduğum için pek yabancılık çekmedim. Ama her yayından önce hissettiğim heyecan olmazsa olmazımdır.

- İnsanlarda ekrana çıktıklarında oluşan bir endişe ve panik anı vardır ve çoğu kişi bunun için psikolojik destek alır. Sizin en zor anınız neydi ekrandaki?

 

Babamı kaybettiğim dönemde canlı yayına çıkmak benim için çok zor bir durumdu. O programda babası ile yıllardır görüşmeyen kızın kavuşma anı kendimi ağlamamak için zor tuttuğum, boğazımın tıkandığı bir andı. Ama o anda içimdeki psikologun baskınlığını ortaya çıkararakz yayını tamamladım.

 

“Akademik çalışmalarıma Maltepe Üniversitesi’nde Gelişim Psikoloji alanında doktora derecesinde eğitimimi tamamlıyorum. Bir çok terapi eğitimlerine, supervizyonlara katıldım.”

Tunçkol Saat Tunçkol Aksesuar

 

 

 

 

 

“11 yıldır Show TV, Kanal DStar TVFox TV, ATV gibi kanallarda görevimi başarıyla sürdürmemin sebebi bugüne kadar aldığım olumlu eleştiriler ve aldığım sayısız ödüller oldu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Yaptığınız programlardan kötü eleştiriler aldınız mı?

Eleştiriye açık bir yapım var.     Ancak, ben daha çok olumlu yönde eleştiriler aldım. Her programdan sonra ailem, arkadaşlarım ve profesörlerimle programın kritiğini yapar, daha iyisini yapabilmek için konuşur geri bildirim alırım.

 

Yeşim Akıncı COOL WATCH Tunçkol

 

 

 

 

 

“Ülkemizde ‘Deli miyim ben neden gideyim?’ sorusu çok yaygındır. Ama psikolojiyi TV ekranlarına taşıdıktan sonra insanlar bu duvarı yıkarak “İhtiyacım varsa gidip sorunumu çözmeliyim” dedi.” 

 

 

 

 

 

 

 

Yeşim Akıncının İnstagram Hesabı

Yeşim AKINCI İnstagram Hesabı Tunçkol

"Yeşim Akıncı"da COOL WATCH Saatimizi Sürekli Her Kombininde Görüyo Olmamiz Bizi Onurlandırıyor.